Tortilla med blomkål och soltorkad tomat
Introduktion och förberedelse
Tortilla med blomkål och soltorkad tomat. En variant på spansk tjock omelett som lagas i panna eller form. Här med blomkål istället för potatis.
Serveringsförslag
God som tapas, lätt lunch eller lätt middag serverad kall eller ljummen i rutor - gärna med lufttorkad eller kallrökt skinka, några salladsblad och kokta gröna linser frästa med olivolja, rödlök, balsamvinäger och lite honung.
Skär tortillan när den kallnat i rutor på ca 5x5 cm rutor.
Tortillan är också god att ta med på picknick, lunchlåda, utflykt eller du upp på buffé.
Tillagning
- Värm ugn till 175 grader.
- Rensa och skär blomkål i buketter. Koka i saltat vatten cirka 5 minuter. Häll av och skär i mindre bitar när de svalnat.
- Lägg i en ugnsform i storlek av cirka en halv långpanna eller i en stor traktörpanna.
- Häll av oljan till de soltorkade tomaterna (spara den gärna till annat om du vill). Strimla soltorkade tomater och blanda med blomkålen. Tryck ihop blomkål och tomater till ett lager i botten på formen.
- Vispa ihop ägg, mjölk och grädde. Salta behöver du inte göra då tomaterna är salta i sig. Lite vitpeppar är däremot aldrig fel.
- Häll över äggstanningen och baka tortillan i ugn cirka 40 minuter. Skaka på formen och stick i mitten för att se om äggstanningen har stelnat. Tänk på att den stelnar lite när den svalnar också.
- Ta ut tortillan och låt den svalna. Den kan serveras kall eller varm i bitar. En kall bit tortilla är en vanlig tapasrätt.
Uppskattat näringsvärde per portion: 232 kcal